anasayfa.gif
Yavaşlayan Çin ekonomisi dünyayı etkiliyor, 22/07/2013

Yavaşlayan Çin ekonomisi dünyayı etkiliyor,

Çin'in göz alıcı ekonomik büyümesinin yavaşladığını gösteren rakamlar geldikçe,

Çin'in göz alıcı ekonomik büyümesinin yavaşladığını gösteren rakamlar geldikçe Alman kağıt oyma makine üreticilerinden Endonezya'nın palm yağı ihracatçılarından uzanan sanayi yelpazesi kazananlar ile kaybedenlerin tekrar belirlendiği yeni bir ekonomik ortam ile karşı karşıya.

ABD'nin ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin'in büyümesi 2007 yılında yaptığı zirveden bu yana yavaşlıyordu ancak bu yavaşlama son zamanlarda daha da hızlandı.

Çin'in bugün açıklanan ikinci çeyrek gayrisafi yurtiçi hasılası ekonominin bir önceki yıla göre yüzde 7,5 büyüdüğünü gösterdi. İlk çeyrekte bu oran yüzde 7,7 seviyesinde idi.

Açıklanan bu son rakam hükümetin yıllık büyüme hedefi yüzde 7,5 ile uyuşsa da bu oran 1990 yılından bu yanaki en düşük büyüme. Hatta bazı ekonomistler Çin'in büyümesinin daha da yavaşlayacağı görüşündeler.

Endonezya'nın Kuzey Sumatra bölgesinde yaşayan palm yağı üreticisi 40 yaşındaki Maruli Sitorus, palm yağı fiyatlarındaki düşüş nedeni ile geçen yıl gelirinin yarı yarıya azaldığını belirterek, "Açıkça görülüyor ki azalan Çin talebi bizleri etkiyor" dedi.

Yerel talebi artırmak için hükümet asgari ücreti artırıyor, insanların cebine daha fazla para sokuyor ve tasarruf sahiplerinin daha iyi getiri elde etmesi için faiz oranlarında kontrolünü hafifletiyor. Vergiler düşürülürken tüketimi karşılayan sanayilere teşvikler sağlanıyor. Bunun için aşağı kapasiteden zarar gören gemi yapımı ve çelik üretimi gibi ağır sanayiden destekler çekilerek gıda ve otomobil gibi sektörlere teşvikler veriliyor.

Bugün açıklanan sanayi üretim verisi ise Haziran ayında yıllık bazda yüzde 8,9 artış kaydetti. Beklentilerin yüzde 9,1 artış geleceği yönünde olan veri Mayıs ayında yüzde 9,2 artmıştı. Yüzde 20,2 artması beklenilen sabit varlık yatırımları da yüzde 20,1 artarak hayal kırıklığı yarattı. Buna karşın tüketici harcamalarını yansıtan perakende satışlar Haziran ayında yüzde 13,3'e yükseldi. Mayıs ayında bu veri yüzde 12,9 artış kaydetmişti.

Pekin'de elektrikli otomobil aküsü üretimi için 160 milyon dolarlık bir anlaşma yapan Güney Kore'nin SK Grubu'nun sözcüsü Jung-min Yoo konuyla ilgili olarak, "Çin'deki çoğu projemiz diğer ülkelere ihracatı hedeflemekten çok Çin'deki tüketicileri hedefliyor. Çin'in yeni büyüme modelinden yararlanacağız" dedi.

Çin'deki büyüme yavaşlaması emtia üreticilerini de zarara sokuyor. Avustralya'nın kuzeybatı kıyısındaki Karratha gibi şehirlerde maden işçileri için geçici kamplar kuran Ausco Modular şirketi müdürü Anthony Walsh bu durumdan etkilenenlerden birisi. Konuyu değerlendiren Walsh, "12 ay önce Karratha'daki tek bir oda saniyeler içerisinde dolardı. Bugün ise bir zamanlar dolu olan odaların beşte biri boş ve kiralar yüzde 20 düştü." dedi.

Avustralya Başbakanı Kevin Rudd ise yaptığı bir konuşmada, "Gerçek şu ki Çin kaynaklı patlama sona erdi." dedi.

Çin'deki yavaş büyüme Avustralya gibi ülkelere zarar verse de bu durum enerji ve hammadde fiyatlarında düşüşü de beraberinde getirdi. Bu da sonuç olarak enflasyonu artırarak merkez bankalarının zorluk çeken ekonomilerini canlandırmalarını mümkün kıldı.

Ayrıca ev aletleri, giyim, gıda gibi tüketici ürünleri imalat eden sektörler ve bu sektörlere kompleks ekipmanlar tedarik eden şirketler Çin'in refah seviyesi gittikçe artan nüfusuna daha fazla odaklanmaya başladı. Almanya'nın Cologne kentindeki Dienes Grup kağıt keseceği gibi ürünlere bıçak tedarik ediyor. Bu şirketin Çin'e satışları 10 yıl öncesine oranla üç kat artarak 3 milyon euroya yani 7,6 milyon liraya yükseldi.

Öte yandan ABD, Çin'deki yavaşlamadan çok fazla zarar görmedi. Bunun da başlıca nedeni Çin'in uçak ve yüksek teknolojik bilgisayarlara talebinin henüz güçlü olması.

Çin'in bu yıl global ekonomik aktiviteye katkısının yüzde 13 olması bekleniyor. 2006 yılında bu oran yüzde 5 seviyesinde idi. Ülkenin büyümesi ne kadar yavaşlıyor olsa da ekonomisinin dünyaya katkısı hala büyük.

Çin büyümesinde meydana gelecek daha büyük düşüş dünya geneline yansıyacaktır. Endişelerden biri şu an başvurmamış olsalar da Çinli şirketlerin bir yerden sonra işten çıkarmalara başvurmaları bunun yerel harcamalara zarar vermesi ve sonuç olarak tüketici destekli ekonomik büyümeye geçilmesi amacının başarısızlığa uğraması.

Ülkede talep hala güçlü. Ancak uzmanlar Çin'in bu ekonomik değişiminin henüz erken safhalarında olduğunun ve yatırım büyümesinin ekonomiye yön vermeye devam ettiğinin altını çiziyorlar. Tüketime dayalı bir büyümeye geçişin tamamlanması yılları bulabilir.

Çinlilerin yurtiçi harcamalarına ek olarak yurtdışı harcamaları da arttı. Çinli turistlerin sayısı 2007-2012 yılları arasında iki kat artarak 83 milyona çıktı. Tayland'ın üç havalimanını genişletmesinin sebebi de bu.

Avustralya'da da zayıf emtia ihracatı Avustralya dolarının ABD doları karşısında yüzde 15 gerilemesine ve bunun sonucunda turistler için bu ülkenin daha da ucuzlamasına neden oldu. Avustralya'ya bu yılın başından Mayıs ayına kadar gelen Çinli turistlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19 artarak 334 bine yükseldi.

Facebook Yorumları