anasayfa.gif
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan otomobil ihracatı 06/11/2017

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan otomobil ihracatı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Her 16 saniyede bir Türkiye'de üretilen araba ihraç ediliyor. Bugün Türkiye'nin ihracatı anlamıyla baktığınızda otomotiv ve otomotiv yan sanayi bir numaralı sektörümüz." Dedi
Balıkesir'in Edremit İlçesinde ticaret odasını ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Edremit'in hem turizm hem de ticaret merkezi olduğunu söyledi.
Ülke ekonomisinin her geçen gün büyüdüğünü vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Üçüncü çeyrek halen açıklanmadı. Sürpriz şekilde büyük ve yüksek oranda büyüme çıkacak. İnşallah yıl sonu itibarıyla da büyük ihtimalle yüzde 7'lik büyümeyi yakalamış olacağız. Geçen sene başımıza gelenleri düşündüğümüz zaman hain FETÖ darbe teşebbüsünün dışında terör örgütlerinin ülkemiz içinde cirit attığı bir yıl yaşadık. Güneyimizde savaş, Batı'da ekonomik kriz olmasına rağmen Türk özel sektörü yaklaşık 1 milyon 500 bin kişiye yeni bir istihdam alanı yarattı ve müthiş bir büyüme oranı yakaladı. Bu ülkemiz açısından müthiş bir gurur verici bir hadise." diye konuştu. 
YERLİ OTOMOBİLİN BABAYİĞİTLERİ BELLİ OLDU
"2021'DE TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ ÇIKACAK"
Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil üretimine de değinerek, "İnşallah şirketleşme süreci 2018'in ilk aylarında bitecek. 2019'da prototip otomobili inşallah Boğaz Köprüsü'nden (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) bu yeni oluşturulan ortaklık geçirecek. 2021'de de inşallah dünya piyasasına sürmek üzere yerli otomobil, Türkiye'nin otomobili çıkacak." ifadelerini kullandı.
Otomotiv sanayisinin Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
Bizim maceramız 1960'da başlıyor. 1960'ta 12 tane 'Devrim' otomobili üretmişiz. O günkü lobilerin tesiriyle benzin koyulmuyor, çalışmıyor ve 'Biz yapamadık otomobili.' diye bırakılıyor. Daha sonrasında montaj sanayi ile müthiş bir sanayileşme başladı. 1996 Gümrük Birliği sonrasında gerek üretim noktasında gerekse bugün her 13 saniyede bir tane araba üretiyoruz. Her 16 saniyede bir Türkiye'de üretilen araba ihraç ediliyor. Bugün Türkiye'nin ihracatı anlamıyla baktığınızda otomotiv ve otomotiv yan sanayi bir numaralı sektörümüz. Tabii müthiş bir altyapı olduğu için artık Türkiye'nin araba üretmesinde hiçbir engel yoktu ama şimdi devir teknoloji devrine dönüyor. Otomobilde yeni bir devrim var. Yeni devrimde de tam zamanlamayı yakalamış olarak yerli otomobili üretmiş olacağız. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun."
Hisarcıklıoğlu, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon'un talebi üzerine ilçeye 24 derslikli bir okul yapma sözü verdi.

http://www.haberturk.com/yerli-otomobil-ne-zaman-cikacak-otomobil-ihracatinda-son-durum-1701837-ekonomi

Facebook Yorumları